Auto apdrošināšana Tavam sirdsmieram

Tie autovadītāji, kuri aktīvi piedalās ceļu satiksmē, zina, cik būtiska nozīme ir atbilstošas apdrošināšanas polises izvēlei. Šobrīd pieejami vairāki apdrošināšanas veidi, tādēļ būtiski saprast visas nianses, lai varētu izvēlēties atbilstošāko risinājumu.

OCTA

Likums nosaka, ka katra transportlīdzekļa īpašniekam vai tā tiesīgam lietotājam obligāti jāiegādājas OCTA apdrošināšana. OCTA sedz zaudējumus, kas nodarīti ceļu satiksmes negadījumā cietušajām personām. Tātad izdevumi par, piemēram, slimnīcas pakalpojumiem vai auto remontu, nebūs jāatmaksā negadījuma izraisītājam – visus zaudējumus sedz apdrošināšanas kompānija.

Tiesības saņemt apdrošināšanas atlīdzību ir visiem cietušajiem, kuri nav vainojami ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanā – tātad, ne vien otra auto vadītājam, bet arī pasažieriem – arī tiem, kuri bijuši transporta līdzeklī, kas izraisījis negadījumu.

KASKO polise

Vēl viens transportlīdzekļu apdrošināšanas variants ir KASKO apdrošināšana. Šī apdrošināšana sedz zaudējumus, kas radušies konkrētā auto īpašnieka izraisītā ceļu satiksmes negadījumā vai situācijā, ja auto tiek apzagta vai nolaupīta. KASKO polise atlīdzina automašīnas remonta tēriņus. KASKO polises iegāde nav obligāta prasība, tomēr, ja auto pirkts līzingā vai kredītā, polises iegāde ir obligāta . KASKO polise ir ne tikai vieglo automašīnu privilēģija. Tā piemērota arī kravas automašīnām, autobusiem, traktoru tehnikai, motocikliem.

Atšķirībā no OCTA polises, KASKO polise paredz plašu risku segumu. Piemēram, KASKO apdrošināšana parasti ietver to zaudējumu segšanu, kuri radušies:

> Citu personu prettiesisku darbību dēļ;
> Ceļu satiksmes negadījuma rezultātā;
> Dēļ dabas stihiju izraisītajiem bojājumiem

Pērkot KASKO, papildus var izvēlēties tieši konkrētajai situācijai un vajadzībām pielāgotus riskus – apdrošināšana var ietvert arī, piemēram, tehnisko palīdzību uz ceļa vai transportlīdzekļa aizvietošanu.

Tas, cik izmaksās OCTA vai KASKO polise, atkarīgs no vairākiem faktoriem – piemēram, apdrošināšanas sabiedrības nosacījumiem, autovadītāja stāža un transportlīdzekļa veida. Polises cenu ērti uzzināt, izmantojot kādu no OCTA vai KASKO kalkulatoriem.

Kā tiek aprēķināta polises cena?

Kā minēts iepriekš, OCTA un KASKO polišu cena katrā indivduālā gadījumā tiek noteikta atsevišķi.

OCTA polises cenu rēķina, ņemot vērā gan izvēlēto derīguma termiņu, gan arī transportlīdzekļa tipu – pilnu masu, vecumu un izmantošanas veidu. Liela nozīme ir arī spēkrata īpašnieka juridiskajam statusam – ja transporta līdzeklis ir juridiskas personas īpašumā, polise izmaksās vairāk. Ne mazāk nozīmīgs ir arī autovadītāja stāžs un vecums. Un, starp citu, tie, kuri brauc prātīgāk un nepārkāpj ceļu satiksmes noteikumus, arī par polisi maksā mazāk. Savukārt, ja aktuāla KASKO apdrošināšana, jāsaprot, ka vērā ņemta tiks gan transportlīdzekļa tirgus vērtība, gan vēlamais risku segums. Bez šaubām, polises cenu ietekmē arī tas, kādā apmērā būs izvēlētais pašrisks.